1 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w pierwszym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Jest to pierwszy dziEń cyklu. Pęcherzyk dopiero rośnie w jajniku.
Do rozwiązania zostało     ok. 273 DNI

Do połączenia komórki jajowej z plemnikiem dochodzi w jajowodzie. Na tym etapie w pierwszym tygodniu ciąży jajo i plemnik tworzą wspólnie zygotę, czyli pojedynczą komórkę. Już wtedy znane są cechy dziecka, takie jak jego kolor oczu, włosów, płeć, grupa krwi i inne.

 

O czym powinnaś pamiętać w tym tygodniu ciąży?

W pierwszym tygodniu ciąży koniecznie powinnaś przygotowywać swoje ciało do zmian, jakie mają nadejść. Najważniejsze to utrzymanie zdrowej wagi ciała, przestrzeganie zbilansowanej diety, przyjmowanie witamin oraz kwasu foliowego. Powinnaś wystrzegać się kofeiny, nikotyny i alkoholu. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub suplementy diety, zapytaj swojego lekarza, czy są one bezpieczne w okresie ciąży.

Ważne jest, aby już w pierwszych tygodniach ciąży Twój organizm zawierał odpowiednią ilość kwasu foliowego. Ta witamina wpływa bowiem na prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa, mózgu i czaszki dziecka, co ma miejsce na samym początku ciąży.

1 tydzień ciąży

 

Pierwsze tygodnie ciąży są najważniejsze, a właśnie w tym czasie często kobieta nawet nie wie, że spodziewa się dziecka. Tylko świadoma mama, znająca moment poczęcia, może podjąć dojrzałą decyzję o przyjmowaniu witamin, które mogą uchronić dziecko przed wadami cewy nerwowej. Są to ciężkie wady wrodzone, które powstają, gdy układ nerwowy dziecka w pierwszych 4 tygodniach po zapłodnieniu nie rozwija się prawidłowo. Najczęściej są to bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowo-rdzeniowa. Dzieci obciążone tymi wadami mogą być sparaliżowane od pasa w dół, nie mieć kontroli nad oddawaniem moczu lub być upośledzone umysłowo, niekiedy także umierają zaraz po urodzeniu. Rocznie w Polsce rodzi się 700 dzieci z tymi wadami. Przyczyna powstawania wad cewy nerwowej nie jest do końca znana. Naukowcy uważają, że wpływ na nie mają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/dobę zmniejsza możliwość wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej.

Przez pierwsze 6 tygodni po poczęciu zarodek jest najbardziej podatny na uszkodzenie fizyczne i chemiczne. Pamiętaj o eliminacji używek, alkoholu i nikotyny, a także unikaniu promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego i innych zagrożeniach.

  • Rozpocznij przyjmowanie tabletek jodu w dawce 150-200 mikrograma/dobę po konsultacji z lekarzem.

Badania

Wskazane badania w tym okresie to:

  • cytologia
  • badanie i USG piersi.

Rozpocznij przyjmowanie witamin i kwasu foliowego

Folik - zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży.