8 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w ósmym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok. 56 DNI
Do rozwiązania zostało ok. 224 DNI

Wiek: 8 Tygodnie
Wymiary
Długość: 15 mm
Waga: 1 g

W ósmym tygodniu ciąży maleństwo coraz bardziej wygląda jak mały człowiek. Usta, nosek i powieki nabierają kształtu. Wszystkie główne organy są na swoich miejscach i zaczynają się formować:

  • serce kończy dzielić się na cztery komory,
  • pojawiają się maleńkie zęby,
  • kształtują się mięśnie i nerwy.

Zniknął już całkiem embrionalny „ogon”.

Zewnętrzne organy płciowe już pojawiły się, ale odróżnienie ich będzie możliwe dopiero za kilka tygodni. Całkowicie ukształtowane są oczy dziecka, ale powieki otworzą się dopiero w 27. tygodniu. W najbliższym czasie dziecko zacznie szybko przybierać na wadze.

Twoje dziecko w ósmym tygodniu ciąży ma ok. 15 mm długości.

 

Czego możesz spodziewać się w tym tygodniu ciąży?

Ciekawostka
Zaczynają wykształcać się poszczególne narządy wewnętrzne.
  • Wzrostu obwodu brzucha – w ósmym tygodniu waga przyrasta o ok. 2 kilogramy – to efekt zatrzymania wody. Za zwiększenie obwodu brzucha odpowiedzialny jest progesteron – hormon, który pozwala zrelaksować się macicy i zwiększyć jej objętość. Rozkurcza również mięśnie gładkie jelit, powodując wzdęcia i zaparcia. Niestety, są to objawy, które będą towarzyszyły aż do rozwiązania.
  • Zmiennych nastrojów – wahania nastroju są jak najbardziej normalne. Spróbuj się zrelaksować. U większości kobiet zmienność nastroju nasila się od ok. 6. tygodnia do 10. tygodnia, wygasa w drugim trymestrze, by pojawić się znowu przy końcu ciąży.
  • Możliwości poronienia – w tym czasie ok. 4 proc. kobiet traci ciążę. Większość poronień dokonuje się do ósmego tygodnia, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zwracać baczną uwagę na bóle brzucha, szczególnie w dniach przypadającej miesiączki.

 

Badania

 

  • Badanie ginekologiczne wewnętrzne.
  • Zlecenie badań dodatkowych.
Witaminy i kwas foliowy

Pamiętaj, by kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego.

Folik - zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży.