Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w ósmym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok. 56 DNI
Do rozwiązania zostało ok. 224 DNI

Wiek: 8 Tygodnie
Wymiary
Długość: 15 mm
Waga: 1 g
W ósmym tygodniu ciąży maleństwo coraz bardziej wygląda jak mały człowiek. Usta, nosek i powieki nabierają kształtu. Wszystkie główne organy są na swoich miejscach i zaczynają się formować:
- serce kończy dzielić się na cztery komory,
- pojawiają się maleńkie zęby,
- kształtują się mięśnie i nerwy.
Zniknął już całkiem embrionalny „ogon”.
Zewnętrzne organy płciowe już pojawiły się, ale odróżnienie ich będzie możliwe dopiero za kilka tygodni. Całkowicie ukształtowane są oczy dziecka, ale powieki otworzą się dopiero w 27. tygodniu. W najbliższym czasie dziecko zacznie szybko przybierać na wadze.
Twoje dziecko w ósmym tygodniu ciąży ma ok. 15 mm długości.
Czego możesz spodziewać się w tym tygodniu ciąży?

Ciekawostka
Zaczynają wykształcać się poszczególne narządy wewnętrzne.
- Wzrostu obwodu brzucha – w ósmym tygodniu waga przyrasta o ok. 2 kilogramy – to efekt zatrzymania wody. Za zwiększenie obwodu brzucha odpowiedzialny jest progesteron – hormon, który pozwala zrelaksować się macicy i zwiększyć jej objętość. Rozkurcza również mięśnie gładkie jelit, powodując wzdęcia i zaparcia. Niestety, są to objawy, które będą towarzyszyły aż do rozwiązania.
- Zmiennych nastrojów – wahania nastroju są jak najbardziej normalne. Spróbuj się zrelaksować. U większości kobiet zmienność nastroju nasila się od ok. 6. tygodnia do 10. tygodnia, wygasa w drugim trymestrze, by pojawić się znowu przy końcu ciąży.
- Możliwości poronienia – w tym czasie ok. 4 proc. kobiet traci ciążę. Większość poronień dokonuje się do ósmego tygodnia, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zwracać baczną uwagę na bóle brzucha, szczególnie w dniach przypadającej miesiączki.
Badania
- Badanie ginekologiczne wewnętrzne.
- Zlecenie badań dodatkowych.
Pamiętaj, by kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego.
Folik - zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży.