6 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w szóstym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok. 42 DNI
Do rozwiązania zostało ok. 238 DNI
Wiek: 6 Tygodni
Wymiary
Długość: mm

 

W szóstym tygodniu ciąży zaczyna bić serce Twojego dziecka, a krew krążyć po jego ciele. Rozwijają się jelita, pojawia się zawiązek tkanki, z której rozwiną się płuca. Kształtuje się jego gruczoł przysadkowy, jak również pozostała część mózgu, mięśnie i kości. Zalążki rąk i nóg mają płetwowate zakończenia – z nich rozwiną się palce. W tym czasie różnicują się gonady męskie i żeńskie.

Twoje dziecko w szóstym tygodniu ciąży ma wielkość ok. 8 mm.

 

 

 

Czego możesz spodziewać się w tym tygodniu ciąży?

W tym okresie ciąży możesz spodziewać się:

  • nudności – nudności pojawiają się zazwyczaj około szóstego tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. Odpowiada za nie prawdopodobnie podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie BETA hCG i estrogenu), rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzony zmysł powonienia. Mdłości bardziej odczuwają zazwyczaj kobiety w ciąży mnogiej, ponieważ im większa jest ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności. Dodatkowo kobiety z chorobą lokomocyjną są bardziej narażone są na nudności w ciąży. Na szczęście Twoje kiepskie samopoczucie w pierwszych miesiącach ciąży nie przekłada się na formę maluszka. By poczuć ulgę, staraj się jadać często, ale w małych ilościach, by nie mieć pustego żołądka.

Badania:

Najczęściej w tym czasie rozpoznaje się ciążę.

Badanie USG pozwala stwierdzić, czy ciąża rozwija się wewnątrz macicy.

 

Witaminy i kwas foliowy FOLIK Mama Pierwszy Trymestr

Pamiętaj, by kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego.

FOLIK Mama Pierwszy Trymestr  to suplement diety dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży (do 13. tygodnia ciąży), zawierający składniki, które trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety.

JESTEŚ W CIĄŻY? Zapisz się do newslettera.

Będziemy informować Cię o najważniejszych momentach
w każdym tygodniu ciąży, aby Twój maluszek rósł zdrowo.