4 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w czwartym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
28 DNI
Do rozwiązania zostało ok. 252 DNI
Wiek: 4 Tygodnie
Długość: 4 mm

 

W czwartym tygodniu ciąży blastocysta zagnieżdża się w wyściółce Twojej macicy i dzieli na dwie części. Jedna z nich stanie się łożyskiem, które karmi Twoje dziecko. Druga część jest samym zarodkiem, który składa się z trzech różniących się od siebie warstw komórek. Z nich rozwiną się wyspecjalizowane części ciała twojego dziecka. Z warstwy wewnętrznej (endoderma) powstanie układ trawienny, wątroba i płuca. Warstwa środkowa (mezoderma), przeistoczy się w serce, organy płciowe, kości, nerki i mięśnie. Z warstwy zewnętrznej (ektoderma) powstają organy wewnętrzne i tkanki ciała Twojego dziecka, w tym system nerwowy, włosy, skóra i oczy.

  • Twoje dziecko w czwartym tygodniu ciąży mierzy ok. 4 mm – jest nie większe niż ziarnko maku!

Czego możesz spodziewać się w tym tygodniu ciąży?

Ciekawostka
przez pierwsze tygodnie zarodek jest najbardziej podatny na uszkodzenia wywołane czynnikami chemicznymi i fizycznymi.

W tym tygodniu mogą ujawnić się pierwsze objawy ciąży, takie jak tkliwość piersi, bóle głowy lub pleców. Jednakże wiele kobiet nie obserwuje u siebie żadnych objawów z wyjątkiem opóźnionego terminu miesiączki. Możesz wykonać test ciążowy. To najwcześniejszy moment, kiedy za pomocą domowego testu można stwierdzić ciążę.

 

O czym powinnaś pamiętać?

  • Jeśli zażywasz jakieś lekarstwa, zapytaj lekarza, czy możesz kontynuować ich przyjmowanie. Następne sześć tygodni jest bardzo ważne dla rozwoju Twojego dziecka. Działają już podstawowe funkcje łożyska i pępowiny, które przekazują pożywienie i tlen Twojemu dziecku. Poprzez łożysko Twoje dziecko dostaje wszystko, czego dostarczasz swojemu organizmowi, Twoje pożywienie powinno być więc bogate w minerały i witaminy.
Witaminy i kwas foliowy FOLIK Mama Pierwszy Trymestr

Pamiętaj, by kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego.

Folik - zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży.