35 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w trzydziestym piątym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
245 DNI
Do rozwiązania zostało ok.
35 DNI

Twoje dziecko szybko przybiera na wadze, gromadząc tłuszcz - waży już 2,5 kg. W trzydziestym piątym tygodniu ciąży maluch funkcjonuje według określonego rytmu spania i czuwania, które nie zawsze są identyczne z trybem mamy. Mimo że układ nerwowy dziecka ciągle dojrzewa, jego płuca są już w stanie podjąć trud oddychania powietrzem. Jeżeli lubisz relaks przy muzyce, słuchaj jak najczęściej muzyki, ponieważ dzieci dobrze się przy niej czują. Wnikliwa obserwacja zachowań dziecka podczas seansów muzycznych pozwoli Ci poznać jego preferencje. Badania wykazują, że nienarodzone dzieci wolą słuchać muzyki spokojnej, o stałym rytmie i tempie podobnym do częstotliwości uderzeń serca człowieka dorosłego.

Wiek: 35 Tygodni
Wymiary
Długość: 45 cm
Waga: 2,5 kg

 

 

Ciekawostka
płuca dziecka podejmują już samodzielne oddychanie.

Czego możesz się spodziewać w tym tygodniu ciąży?

W tym miesiącu dochodzi do obniżenia brzucha. Dziecko wstawia się swoją częścią przodującą
w kanał rodny, a Ty czujesz wyraźną ulgę w oddychaniu, ale częściej bywasz w toalecie, ponieważ dziecko uciska na pęcherz moczowy. Odwiedzaj toaletę tak często, jak potrzebujesz.

 

O czym powinnaś pamiętać?

Przygotuj plan awaryjny na wypadek, gdyby poród odbył się przedwcześnie albo na wypadek, gdybyś musiała zostać w szpitalu dłużej, niż planowałaś. W tym tygodniu pomyśl, komu możesz oddać klucze do swojego domu i kogo możesz poprosić o np. zaopiekowanie się twoimi starszymi dziećmi, zaprowadzenie ich do szkoły i na zajęcia pozaszkolne, nakarmienie psa, podlanie kwiatów lub odebranie poczty.

35 tydzień ciąży

Badania

  • morfologia krwi;
  • badanie moczu;
  • pobranie wymazu z pochwy  na obecność paciorkowców ( GBS).