33 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
231 DNI
Do rozwiązania zostało ok.
49 DNI

Zachowania nienarodzonego malucha są takie same jak małego dziecka: zamyka oczy, gdy śpi, a otwiera, gdy się budzi. Teraz dziecku łatwiej jest odróżnić dzień od nocy, ponieważ ściany macicy stają się coraz cieńsze i więcej światła dostaje się do jej wnętrza. W 33. tygodniu ciąży Twoje dziecko rozwinęło swój własny system immunologiczny (razem z przeciwciałami od Ciebie), który będzie w stanie zapewnić mu ochronę przed drobnymi infekcjami.

Wiek: 33 tygodnie
Wymiary
Długość: 43 cm
Waga: 2150 g

Czego możesz się spodziewać się w tym tygodniu ciąży?

Macica powiększa się jeszcze bardziej, co może powodować nowe dolegliwości:

  • trudności w oddychaniu i szybkie męczenie się. Aby zmniejszyć dolegliwości: noś luźne, swobodne ubranie, nigdzie się nie spiesz, często odpoczywaj, zdrowo się odżywiaj, stosuj ćwiczenia oddechowe.
  • problemy z zaśnięciem i bezsenność. Są one spowodowane dużą masą ciała, uciskiem na przeponę i płuca, energicznymi ruchami dziecka, trudnością w znalezieniu wygodnej pozycji, a także częstymi wizytami w toalecie. Zjadaj ostatni posiłek na dwie godziny przed udaniem się na spoczynek, staraj się, aby kolacja była lekkostrawna, unikaj używek (kawa, herbata), przed snem wypij szklankę rumianku lub kubek ciepłego mleka, dobrze wywietrz sypialnię, a do spania układaj się w pozycji półsiedzącej. Jeśli nie możesz spać, zastosuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe.
     
Witaminy i kwas foliowy FOLIK Mama Pierwszy Trymestr

Pamiętaj, by kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego.

FOLIK Mama Drugi, Trzeci Trymestr i Laktacja  to suplement diety dla kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży (od 14. do 40. tygodnia ciąży) i w okresie karmienia piersią, zawierający składniki, które trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety.

JESTEŚ W CIĄŻY? Zapisz się do newslettera.

Będziemy informować Cię o najważniejszych momentach
w każdym tygodniu ciąży, aby Twój maluszek rósł zdrowo.