31 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
217 DNI
Do rozwiązania zostało ok.
63 DNI

Mózg dziecka  w 31. tygodniu ciąży zaczyna rozwijać się szybciej niż kiedykolwiek. Rosną połączenia między poszczególnymi komórkami nerwowymi i Twoje dziecko może teraz odbierać informacje za pośrednictwem wszystkich zmysłów. Dziecko zachowuje się jak mały człowiek: czka, połyka, oddycha, rozpycha się rączkami i nóżkami pomiędzy ścianami Twojej macicy czy ssie kciuk. Niektóre dzieci ssą palec tak mocno, że rodzą się ze zgrubieniem na kciuku.

Wiek: 31 Tygodni
Wymiary
Długość: 40 mm
Waga: 1750 g

Czego możesz się spodziewać w tym tygodniu ciąży?

Możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze macicy, objawiające się jako trwające ok. 20-30 sekund twardnienie brzucha. Są to zw. skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające). Przygotowują one macicę do czynności skurczowej w trakcie porodu. Aby zmniejszyć ich natężenie, zastosuj immersję wodną, czyli wejdź do wanny z ciepłą wodą lub skorzystaj z prysznica i spróbuj się rozluźnić. Wtedy najczęściej skurcze przepowiadające mijają. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie ulgi i nasilenie skurczy zwiększy się lub występują częściej niż 5 razy na godzinę, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
 

Witaminy i kwas foliowy FOLIK Mama Pierwszy Trymestr

Pamiętaj, by kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego.

FOLIK Mama Drugi, Trzeci Trymestr i Laktacja to suplement diety dla kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży (od 14. do 40. tygodnia ciąży) i w okresie karmienia piersią, zawierający składniki, które trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety.

JESTEŚ W CIĄŻY? Zapisz się do newslettera.

Będziemy informować Cię o najważniejszych momentach
w każdym tygodniu ciąży, aby Twój maluszek rósł zdrowo.