28 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
196 DNI
Do rozwiązania zostało ok.
84 DNI

Aktywność fal mózgowych mierzona w rozwijającym się płodzie podczas dwudziestego ósmego tygodnia ciąży pokazuje różne cykle snu, wraz z fazą szybkich ruchów oczami, czyli stanem, w którym pojawiają się sny. Jeśli dziecko urodzi się w tym tygodniu, to lekarze prognozują jego przeżycie, ponieważ płuca dziecka są wystarczająco dojrzałe i wrażliwe na działanie podawanych matce sterydów w celu szybszej produkcji surfaktantu w płucach dziecka.

Wiek: 28 Tygodni
Wymiary
Długość: 36 cm
Waga: 1200 g

Czego możesz się spodziewać w tym tygodniu ciąży?

Wraz z powiększaniem się Twojego brzucha, możesz stopniowo tracić poczucie równowagi. Bądź ostrożna i rozważna, by nie upaść!

Ciekawostka
ruchy dziecka stają się bardziej celowe. nabywa ono odruch chwytania pępowiny i ssania palca.

O czym powinnaś pamiętać?

Od 28 tygodnia ciąży, gdy dzidziuś rusza się coraz częściej i jego ruchy są łatwo odczuwalne, powinnaś rozpocząć liczenie tych ruchów. Aktywność maluszka jest świadectwem jego dobrej kondycji. Jak to należy zrobić? Zaobserwuj, o jakich porach dnia dziecko rusza się najintensywniej, a następnie rozpocznij obserwację o konkretnej godzinie i licz poszczególne ruchy do dziesięciu, wtedy spójrz na zegarek. Jeżeli od początku obserwacji nie minęła pełna godzina zegarowa, możesz być spokojna, maluszek najprawdopodobniej ma się dobrze. Jeżeli natomiast po upłynięciu pełnej godziny obserwacji nie naliczyłaś minimum 10 ruchów dzidziusia, udaj się do swojego lekarza prowadzącego ciążę, aby ocenił stan dziecka w badaniu USG. Pamiętaj jednak o tym, że aktywność dzieci zmienia się w zależności od warunków otoczenia, pogody oraz stanu mamy i jej nastroju. Obserwację ruchów dzidziusia najlepiej jest prowadzić 3 razy dziennie.