26 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
182 DNI

Do rozwiązania zostało ok.
98 DNI

Oczy Twojego dziecka w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży zaczynają się otwierać. W tym czasie rozwija się też aktywność fal mózgowych, co oznacza, że Twoje maleństwo nie tylko słyszy hałasy, ale teraz potrafi na nie również odpowiadać częstotliwością pulsu i aktywnością. Jeśli masz małego chłopca, jego jądra zaczynają teraz schodzić do moszny.

Czego możesz spodziewać się w tym tygodniu ciąży?

Wiek
24 Tygodnie

Wymiary
Długość: 33 Cm
Waga: 900 g
 • nietrzymania moczu – ta dolegliwość nęka 50% ciężarnych kobiet. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej, kiedy śmiejesz się, kichasz lub kaszlesz. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, noś podpaski i wykonuj ćwiczenia Kegla, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy, które kontrolują oddawanie moczu. Oto wskazówki do ćwiczeń:

  • Opróżnij pęcherz. Ćwiczenia Kegla mogą być wykonywane tylko wtedy, gdy nie potrzebujesz oddawać moczu.

  • Napnij mięśnie tak, jakbyś zatrzymywała strumień moczu.

  • Ćwicz 6 razy dziennie w seriach po 15 skurczów o maksymalnej sile i czasie trwania nie krócej niż 3 sekundy, stosuj przerwy między skurczami ok. 10 sekund

O czym powinnaś pomyśleć w tym tygodniu ciąży?

Ciekawostka 
Pojawiają się ruchy twarzy naśladujące uśmiech i płacz.

Wybierz szpital, w którym chciałabyś rodzić. Zapytaj w szpitalu o następujące możliwości:

 • rodzenia w obecności bliskiej osoby, tzw. poród rodzinny

  • Poród rodzinny to poród, który odbywa się w pomieszczeniu zapewniającym intymność, często urządzonym jak zwykły pokój mieszkalny. Mama czuje się pewniej, bo ma przy boku bliską osobę, a wraz z maluchem cały czas znajdują się pod fachową opieką lekarską.

26 tydzień ciąży

 • łagodzenia bólu (np. poród w wodzie, leki przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe)
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe na żądanie jest zwykle usługą płatną, za którą trzeba zapłacić od 300 do 600 zł w państwowych szpitalach (w niektórych ta usługa jest darmowa), w prywatnych nawet więcej. Jeśli zdrowie kobiety nie pozwala na rodzenie w bólu, wówczas lekarz zleca znieczulenie zewnątrzoponowe bezpłatnie. Zanim zdecydujesz się na szpital, zapytaj o koszty znieczulenia, a także o to, czy w ogóle jest ono możliwe w danym szpitalu.
  • W niektórych szpitalach istnieje również możliwość porodu w wodzie, która traktowana jest jako substytut środków znieczulających. W wodzie pierwszy okres porodu staje się łatwiejszy, spokojniejszy, mniej bolesny i bardziej efektywny. Ciepło wody zmniejsza wydzielanie adrenaliny i rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie nerwowo-mięśniowe. Indukuje również w mózgu fale alfa, odpowiedzialne za psychiczne odprężenie. Spytaj lekarza prowadzącego o przeciwwskazania.
 • opieki indywidualnej i obecności położnej podczas porodu
  • Koszt asysty osobistej położnej podczas porodu to 350-1500 zł w zależności od miejsca zamieszkania.
 • cesarskiego cięcia
  • Większość lekarzy odradza cesarskie cięcie, jeśli nie ma ku temu wskazań. Jednak czasem to jedyne wyjście, które może uratować życie matki i dziecka. Tak dzieje się w przypadkach opisanych poniżej.

Wskazania do cesarskiego cięcia występujące podczas porodu:
– Nieprawidłowe rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu
– Słaba akcja skurczowa, która może grozić zbyt długim porodem
i w konsekwencji niedotlenieniem dziecka
– Niewłaściwe ułożenie dziecka (położenie poprzeczne, twarzyczkowe, nóżkowe, położenie miednicowe u kobiet rodzących po raz pierwszy)
– Przedwczesne odklejenie łożyska
– Wypadnięcie pępowiny

Wskazania do cesarskiego cięcia występujące przed porodem:
– Zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki, tzw. niewspółmierność porodowa;
– Zagrożenie rzucawką, spowodowane zatruciem ciążowym
– Konflikt serologiczny
– Guzy mięśniowe w kanale rodnym
– Wielkość dziecka powyżej 4,5 kg
– Poważna wada wzroku i zagrożenie odklejeniem się siatkówki oka
– Przebyte wcześniej podłużne cesarskie cięcie
– Wcześniejsze operacje macicy
– Nisko umiejscowione łożysko (tzw. przodujące)
– Opryszczka narządów płciowych
– Inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.

Pamiętaj! CUKRZYCA MATKI NIE JEST WSKAZANIEM DO CIĘCIA CESARSKIEGO.

 • W szpitalach prywatnych cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej na żądanie, gdy kobieta boi się porodu drogami natury. Nie są wtedy wymagane inne wskazania medyczne.

Poród w szpitalu prywatnym

Sale porodowe oferowane przez szpitale prywatne są jednoosobowe, prawie wszędzie wyposażone w wannę i pomocne podczas porodu sprzęty: duże piłki, worki sako, drabinki. W prywatnych placówkach dominują nowoczesne standardy opieki okołoporodowej, w których dba się nie tylko o to, by poród przebiegł maksymalnie bezpiecznie, ale aby zapewnić rodzącej komfort fizyczny i psychiczny. Za poród płaci się ok. 5000 zł (drogami natury), a nawet 7000 zł (cesarskie cięcie). W niektórych szpitalach w cenę pakietu okołoporodowego wchodzi również opieka pediatry nad dzieckiem (nawet przez cały pierwszy rok życia). Jeśli interesuje Cię poród w takiej placówce, zapoznaj się z konkretną ofertą danego szpitala.