16 tydzień ciąży

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała w szesnastym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Ciąża trwa już ok.
112 DNI
Do rozwiązania zostało ok.
168 DNI

W tym tygodniu uszy dziecka są już ukształtowane (kosteczki w uszach płodu są już na swoim miejscu), co sprawia, że dziecko może usłyszeć Twój głos, kiedy mówisz lub śpiewasz. Badania dowiodły, że po urodzeniu dzieci rozpoznają melodie, które śpiewano im, gdy były jeszcze w łonie matki.

Także kręgosłup (wraz z mięśniami pleców) jest teraz mocniejszy – wystarczająco mocny, aby dziecko coraz bardziej mogło wyprostować głowę i szyję. 

Przygotuj się na przyśpieszenie wzrostu. W ciągu najbliższych kilku tygodni Twoje dziecko podwoi swoją wagę i wzrost. Między 16. a 20. tygodniem ciąży możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jest to twoja pierwsza ciąża, może upłynąć 20 tygodni, zanim poczujesz, że dziecko się rusza. Pierwsze ruchy są często opisywane jako trzepotanie. Mogłaś już wcześniej czuć coś takiego, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie ruchy Twojego dziecka. Ich częstotliwość, jak również czas, w którym się pojawiają, jest dla każdej ciąży inny.

Wiek
14 Tygodni

Wymiary
Długość: 10 cm
Waga: 80 g

 

Czego możesz się spodziewać w tym okresie?

Ciekawostka
Narządy płciowe zewnętrzne już się uformowały.

W tym tygodniu możesz zacząć spodziewać się:

  • rozciągnięcia skóry brzucha ze względu na coraz bardziej widoczną ciążę. Aby zapobiegać rozstępom, zacznij stosować specjalne kremy przeciw rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży.
     

Badania

  • przeciwciała odpornościowe (anty Rh) u osób z niezgodnoscią serologiczną;
  • morfologia krwi;
  • badanie moczu;
  • pomiar ciśnienia i wagi ciała;
  • badanie położnicze (wysokość dna macicy);
  • ocena USG - badanie przez powłoki - ocena miejsca tworzenia sie łożyska.