Ekspert radzi

Dowiedz się od specjalistów, jak najlepiej dbać o siebie przed ciążą i w jej trakcie, by cieszyć się zdrowiem swoim i swojego dziecka.

Psychologiczne aspekty ciąży i macierzyństwa - czy można się przygotować do tego etapu w życiu?

Wydawać by się mogło, że o ciąży wiemy już wszystko. Koleżanki na bieżąco informowały nas o jej przebiegu i towarzyszącym jej odczuciom. W domu rodzinnym co rusz słyszy się rady babci, mamy czy siostry, które ciążę mają już za sobą. Czy to wystarcza, by dobrze przygotować się do tego szczególnego czasu i następującego po nim macierzyństwa?

Z badań sondażowych wynika, że ponad 55% kobiet planujących ciążę na nowo planuje przestrzeń w mieszkaniu, 45% czyta poradniki dla przyszłych rodziców, a ponad 40% radzi się innych mam. To bardzo dobre działania, które pomagają przygotować się do tego etapu w życiu. Kobiety chcą być świadomymi matkami, wiedzieć, co i kiedy robić, jakie ubranka kupić, jakie kosmetyki wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala.

Część z tych działań stanowi nie tylko zewnętrzne przygotowania na przyjście dziecka, ale również jest elementem budowania poczucia bezpieczeństwa i kontroli w nowej sytuacji.  W ciąży i podczas macierzyństwa nie da się wszystkiego zaplanować, jednak od świadomych działań zależy, ile miejsca pozostawimy na niepewność i lęk. Poczucie bezpieczeństwa w dużej mierze zależy od jakości więzi z partnerem, od jego zaangażowania, a także od relacji z bliskimi osobami, których wsparcie, akceptacja są ogromnymi zasobami. Istotne jest również zaplanowanie określonych działań, które dadzą poczucie kontroli nad tym, co się z nami dzieje i są wyrazem świadomego przygotowania się do nowej roli

Co możesz zaplanować?

  • Zrzuć zbędne kilogramy przed ciążą. W czasie jej trwania nie może być mowy o odchudzaniu.
  • Wybierz ginekologa, który poprowadzi Twoją ciążę – dobra współpraca z lekarzem prowadzącym ciążę to podstawa pozytywnego nastawienia i przeżywania tego szczególnego czasu. Weź pod uwagę, że będziesz się do niego zwracać z nurtującymi się kwestiami, ważne, abyś nie bała się zadawać pytań.
  • Terminowo wykonaj wszystkie szczepienia i badania. Da Ci to komfort psychiczny, że robisz wszystko, co najlepsze dla bezpieczeństwa swojego dziecka.
  • Przyjmuj zalecone preparaty, witaminy i mikroelementy. Pamiętaj, że przed przyjęciem jakichkolwiek dodatkowych leków powinnaś skonsultować się z lekarzem. Na 3 miesiące przed ciążą rozpocznij suplementację kwasem foliowym (0,4 mg dziennie), który chroni przed wadami cewy nerwowej u płodu.
  • Zaplanuj z partnerem kwestie finansowe. Pamiętaj, że w Waszym życiu pojawi się dziecko, którego obecność wymagała będzie dodatkowych nakładów finansowych. Wspólnie prześledźcie listę rzeczy, które musicie zakupić, planując w ten sposób budżet na kolejne miesiące.
  • Wybierz szpital i, jeśli tego potrzebujesz, położną. Zapoznaj się z ofertą szpitala, personelem, salami, tak, abyś czuła, że jesteś w miejscu, na które sama się zdecydowałaś z konkretnych powodów. Niektórym kobietom pomagają spotkania z osobistą położną i świadomość, że to właśnie ona będzie podczas porodu.
  • Pamiętaj o zaleceniach dotyczących diety. Jest ona ważna nie tylko w ciąży, ale również w trakcie starania się o dziecko, jak i po jego narodzinach.
  • Rodzaj aktywności fizycznej omów z lekarzem. To on będzie wiedział najlepiej, jakie ćwiczenia możesz, a nawet powinnaś wykonywać, a o których należy zapomnieć. Rozejrzyj się i poszukaj szkół jogi dla ciężarnych, a po porodzie zadbaj o sylwetkę, korzystając np. z oferty okolicznego klubu fitness.
  • Pod koniec ciąży przygotuj torby z rzeczami dla siebie i ubrankami dla dziecka. Nie czekaj z tym jednak do ostatniego momentu. Zrób to, kiedy masz na to jeszcze siłę. Jeśli zdecydowaliście się na wspólny poród, torbę pakuj przy partnerze, bo to on będzie podawał Ci z niej rzeczy w czasie porodu i tuż po nim.

A dobre rady otoczenia?

Tym, co często rozprasza i może nawet troszkę denerwuje, są porady, jakie otrzymujemy od różnych osób z naszego otoczenia, np. mam, babć, teściowych, przyjaciółek. Czasami może to prowadzić do poczucia, że „wszyscy wiedzą lepiej, a ja się nie nadaję” lub budzić irytację, której nawarstwienie może prowadzić np. do wybuchów złości zupełnie niezrozumiałych dla bliskich. Poza tym świeżo upieczone  mamy często w takich sytuacjach czują się oceniane i atakowane. Oczywiście wszystko zależy od tego, kto i w jaki sposób próbuje dać rady czy wskazówki.

Przede wszystkim warto prosić o rady, jeśli ich potrzebujesz. Po drugie daj sobie prawo do tego, aby wybierać z czyich rad i w jakim zakresie skorzystasz, nawet jeśli sama  o nie poprosiłaś. Jeżeli nie masz doświadczenia i to Twoje pierwsze dziecko, nie oznacza to, że musisz wdrażać każdą „dobrą radę”. Po trzecie pamiętaj, że opinie innych ludzi o Tobie, Twoim podejściu do kwestii opieki nad dzieckiem, są tylko opiniami, a nie świadectwem tego, jaką jesteś matką, możesz mieć w tej kwestii swoją opinię, która jest tak samo ważna. Pozwól sobie również na odmawianie, informowanie, że nie chcesz tego typu uwag, jeśli sprawiają Ci jakieś trudności.

Zawsze warto skonsultować z lekarzem zwłaszcza te rady, które bezpośrednio dotyczą zdrowia czy pielęgnacji, a decyzje dotyczące opieki, sposobu wychowania, ewentualnego leczenia podejmować z partnerem.

A na zmartwienia - telefon do przyjaciółki

Są sytuacje, w których każda kobieta potrzebuje rozmowy z przyjaciółką. Nawet jeśli kontakt z partnerem stanowi główny trzon wsparcia dla Ciebie, to w niektórych sytuacjach „babskie pogaduchy” są najlepszym lekarstwem. Bywa to szczególnie potrzebne, jeżeli chcesz na chwilę oderwać się od tematu ciąży czy macierzyństwa, czy wręcz przeciwnie – ciągle o tym mówić. Pamiętaj, że chociaż Twoje życie bardzo się zmienia, wciąż masz prawo do tego, by pomyśleć o swoich potrzebach. To zupełnie naturalne i pomaga w zachowaniu dobrego samopoczucia.

 

Tekst przygotowany w oparciu o materiały z programu „Zdrowa Ona”.